Pages Navigation Menu

projekty graficzne

Smarton a telefon- różnice

Smarton a telefon- różnice

Pojęcia telefon i smartfon często są używane naprzemiennie. Na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Jaka jest różnica między telefonem a smartfonem?

Pierwsze telefony

Pierwszy telefon zaprojektował Alexander Graham Bell w 1878 roku. W tym samym roku na bardzo podobny pomysł wpadł Elisha Gray, choć on po prostu się spóźnił, bo Bell już zdążył zgłosić swój pomysł do urzędu patentowego. Pierwsze telefony nie nadawały się do przenoszenia. Znajdowały się w miejscach publicznych i za opłatą można było wykonać połączenie. Czasem druga strona odebrała, innym razem nie. Nie da się ukryć, że dzwonienie dostarczało dużo emocji. Później aparaty telefoniczne stały się na tyle tanie, że większość ludzi mogła sobie pozwolić na jeden telefon w domu. Dziś trudno to sobie wyobrazić, skoro zwykle mamy ze sobą telefon, czy to w ręku, czy w torebce.

Telefon przenośny

Pierwsze telefony przenośne oprócz wykonywania połączeń pozwalały również ćwiczyć bicepsy. Niektóre ważyły nawet kilka kilogramów, ale za to jaki był szpan na dzielnicy. Mimo to męczyły użytkowników, w końcu kto lubi nosić cegły. Z biegiem czasu twórcy telefonów zmniejszyli ich rozmiary do przenośnego urządzenia, które bez problemu mieści się w kieszeni. Początkowo były to urządzenia, które służyły wyłącznie do dzwonienia i pisania sms-ów. To było coś, ponieważ telefony stały się przenośnymi urządzeniami dostępnymi dla każdego. Oczywiście każdą technologię można udoskonalić.

Smartfon

Smarfon to urządzenie przenośne, bezdotykowe, które oprócz dzwonienia i pisania posiada jedną istotną funkcję, mianowicie dostęp do Internetu. Standardowy telefon zwykle nie ma takiej możliwości. Smarfon posiada rozbudowany system operacyjny wzbogacony o procesory i układy graficzne. Choć telefon i smartfon wyglądają bardzo podobnie, różnią się przede wszystkim swoją funkcjonalnością. Główna przewaga wynika z dotykowego ekranu oraz dostępu do Internetu.
Obecnie smartfony wyparły klasyczne telefony, choć istnieją osoby, które nie wyobrażają sobie życia z bezdotykowym telefonem.