Historia Emaila

historia emaila

Jest niezastąpiony. Potrzebujesz go w pracy, w szkole, na uczelni czy w życiu prywatnym. Korzystasz z niego na co dzień i jesteście jak najlepsi kumple, bo we wszystkim pomoże i załatwi co trzeba. Jest podstawą wielu działań w Internecie i może stać się pomysłem na biznes. Wiesz gdzie zaczyna się jego historia?

Na co dzień nie przywiązujemy do tego uwagi. Ważne, żeby działało i to szybko, bo mamy sporo rzeczy do załatwienia. A wiesz jak wyglądał pierwszy email? Co znaczy tak dobrze nam znana @? Albo skąd się wzięło słowo „spam”?

Właśnie dzisiaj poznasz historię emaila – czegoś co zupełnie odmieniło nasze życie.

Email: Początek

Historia emaila jest już dość długa. Wszystko zaczęło się  pół wieku temu, w roku 1965. Twórcami poprzednika emaila byli Louis Pouzin, Glenda Schroeder i Pat Crisman.

Oczywiście na początku nie wyglądało to tak jak dzisiejsza poczta elektroniczna, nikt nie myślał o żadnym Gmailu, a coś takiego jak adres mailowy nawet nie istniało. Narzędzie to służyło do wysyłania wiadomości między użytkownikami tego samego komputera.

Dopiero w 1971 roku Ray Tomlinson poszerzył wysyłanie wiadomości tekstowych między różnymi komputerami. Tylko jak oddzielić nadawcę od odbiorcy i nazwę użytkownika od nazwy komputera? Właśnie wtedy powstał adres mailowy z charakterystycznym znaczkiem @, który stał się symbolem wirtualnego świata.

Pierwszy wysłany email nie miał żadnego sensu. Był to ciąg kilku przypadkowych, pierwszych liter z klawiatury. Ta  wiadomość testowa prawdopodobnie brzmiała „qwerty“. Ray Tomlinson sam przyznał, że nie pamięta, co wtedy wystukał na klawiaturze.

Co z tą @?

Ten symbol istniał dużo wcześniej,  jeszcze zanim powstał email i cały internetowy świat. Teorii na jego temat jest bardzo wiele.

Podobno z tego znaku w swoich listach korzystali kupcy do określania słowa „amfora“, a w późniejszym czasie oznaczali nim także cenę jednostkową towaru. Znacznie skracało to wypowiedź a tym samym oszczędzano czas, miejsce na papierze i atrament.

Właśnie z tego powodu znak ten pojawił się później na amerykańskich i angielskich maszynach do pisania. Był bardzo rzadko stosowany, dlatego Ray Tomlinson postanowił przy swoim projekcie skorzystać właśnie z niego.

W prosty i logiczny sposób oddzielał nazwę użytkownika od nazwy serwera, stąd zapis „użytkownik@serwer” miał oznaczać „konto na serwerze“. Ponadto w żadnym alfabecie czy nazwach własnych nie używano tego znaku, więc nie mogło dojść do pomyłki podczas tworzenia adresów.

Sam znak @ (ang. „at“ ) znaczy „przy“, „w“, „na“, lecz w Polsce potocznie mówimy na niego „małpa“. Wiedzieliście, że w różnych krajach mówi się na niego inaczej? Oto kilka przykładów:

  • Włochy: chiocciola (ślimak)
  • Rumunia: coada de maimuta (ogon małpy)
  • Szwecja: elefantöra (ucho słonia)
  • Węgry: bejgli (strucla, rogalik), kukac (robak, larwa)
  • Turcja: gül (róża) • Finlandia: miau, miumau, miuku, miukumauku (naśladujące miauczenie)
  • Japonia: naruto (wir)
  • Rosja: собака [sobaka] (pies)
  • Słowacja: zavináč (rolmops, zawijany marynowany śledź)
  • Dania: grisehale  (świński ogon)

SPAM

Historia tego słowa jest równie ciekawa, ponieważ wywodzi się ono od… mielonki wieprzowej! Taką nazwę dla swoich produktów wymyśliła firma Hormel Foods. Był to skrót od wyrażenia: „Shoulder Pork and Ham.“ Obecnego znaczenia słowo spam nabrało dzięki rozpowszechnieniu skeczu Monthy Pythona, którego motywem przewodnim była ta właśnie mielonka:

Gdy tylko era sieci komputerowych rozwinęła się na większą skalę, słowo to zagościło w wirtualnym słowniku na dobre i używamy go do dzisiaj!

Pierwszy mailowy spam został wysłany 1 maja 1978 roku przez Einara Stefferuda, który wysłał 1000 maili z zaproszeniem urodzinowym. Ludzie zaczęli odpisywać, żartować i serwer pierwszego spamera przestał działać.

2 dni później – 3 maja Gary Thuerk, producent mikrokomputerów wysłał pierwszy spam komercyjny do ponad 300 osób. Było to zaproszenie na dzień otwarty i prezentacje nowego towaru. Ta jedna wiadomość przyniosła firmie Gary’ego przychód w wysokości 13 milionów dolarów!

Z czasem takie wiadomości zaczęto wysyłać coraz częściej i stały się one największą zmorą w Internecie. Na szczęście regulacje prawne (m.in. ustawa CAN-SPAM podpisana przez George’a W. Busha w 2003 roku) i rozwój filtrów antyspamowych zahamował działania spamerów.

E-mail czy email?

Dążąc do uproszczenia i ujednolicenia nazewnictwa w 2011 roku oficjalnie zastąpiono słownikową nazwę „e-mail” formą „email”. Nie musimy się więc obawiać o brak myślnika.

Mogłoby się wydawać, że email to tylko zwykłe narzędzie internetowe, z którego korzystamy na co dzień, tymczasem ma on swoja ciekawą historię! Daje nam ogromne możliwości, ułatwia życie, więc warto wiedzieć o nim coś więcej i tworzyć same dobre treści, aby nikt Waszych maili nie mylił z mielonką wieprzową.