15 portali z darmową grafiką na bloga, stronę internetową lub do newslettera

portale z darmową grafiką

Nieważne czy dopiero zaczynasz przygodę z blogiem lub social media, czy też prowadzisz długo działalność, w której wykorzystujesz Internet, to zawsze pojawia się pytanie: „Skąd wziąć darmowe zdjęcia i grafiki?”.

Dziś sam tekst nie przykuwa dużej uwagi odbiorców. Zdjęcia lub filmy stają się nieodłączną częścią marketingu. Nawet, gdy hobbystycznie prowadzimy małego bloga, dobre zdjęcia mogą zwiększyć zainteresowanie i powiększyć grono czytelników.

Wykorzystywanie zdjęć, a prawa autorskie

Jeśli tworzymy treści obrazkowe, to wydaje się jasne, że musimy kupić lub wyszukać grafikę bez łamania praw autorskich. Niestety często początkujący twórcy nie są świadomi konsekwencji i praw dotyczących korzystania z bogatych zasobów Internetu.

Myślimy sobie: „znajdę fajny obrazek u wujka Google i wrzucę na fanpage, przecież na tym nie zarabiam”, albo: „podpiszę autora, to każdy sobie znajdzie źródło”.

Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale każde wykorzystanie zdjęcia, filmu czy utworu wrzuconego do sieci wykorzystane bez zgody autora lub bez odpowiedniej licencji jest kradzieżą! Przenosząc to do życia realnego, gdy „weźmiemy” kogoś samochód i zatrzyma nas policja, to nawet gdy powiemy, kto jest właścicielem, będzie to uznane za kradzież.

W najlepszym wypadku możemy usunąć zdjęcia ze strony, jeśli ktoś nam zwróci uwagę. Gorzej, jeśli nie skończy się na upomnieniu, a autor lub prawnik zażąda zapłaty lub skieruje sprawę do sądu. Aby tego uniknąć i całkowicie legalnie wykorzystywać grafikę nawet do celów komercyjnych, musimy trochę poszukać.

Gdzie szukać darmowych zdjęć na bloga? Click To Tweet

Przed publikacją zawsze sprawdźmy szczegóły licencji. Najbezpieczniej korzystać z licencji Creative Commons 0 (CC0), która pozwala na dowolne kopiowanie, edytowanie i zarabianie bez konieczności podawania autora.

Strony z darmowymi obrazkami

Przygotowałem 15 najpopularniejszych portali gdzie można znaleźć doskonałe zdjęcia i dowolnie wykorzystywać. Jest bardzo wiele tego typu stron, jednak subiektywnie uważam, że te przykłady pomogą każdemu w znalezieniu idealnego obrazka:

Google grafika

Warto wiedzieć, ze tu również można wyszukać szybko ciekawą i darmową grafikę. Wystarczy w ustawieniach zaznaczyć „Oznaczone do ponownego wykorzystania z modyfikacją”. Jak to się mówi szału nie ma, ale czasem bardzo się przydaje.

Google grafika

Pixabay

Ogromna i najpopularniejsza baza darmowych zdjęć CC0. Wyszukiwanie z różnych źródeł i portali, intuicyjna wyszukiwarka i wysoka jakość zdjęć i grafik wektorowych. Moim zdaniem najlepszy portal w zestawieniu.

Pixabay

Unsplash

Tak jak wyżej, wszystkie zdjęcia CC0, czyli „rób z tym, co chcesz”. Do tego najwyższa jakość, różnorodność i dużo artystycznych dzieł.

Unsplash

FreeImages

Ponad 400 tys. zdjęć, wzorów, grafik itp. do wykorzystania. Portal wymaga rejestracji, a znalezienie odpowiedniego zdjęcia może zająć nam chwilę.

Freeimages

Picjumbo

Wyjątkowe zdjęcia podzielona na kategorie. Pomimo małej ilości, strona warta uwagi.

Picjumbo

FreePixels

Ponad 5000 darmowych zdjęć. Pomimo starej szaty graficznej można znaleźć perełki.

Freepixels

Powstało również wiele specyficznych portali z wybraną tematyką:

Freepik

Bardzo popularna strona w ogromną ilością grafik wektorowych, ilustracji i nie tylko. Przy wyszukiwaniu pojawiają się też płatne zdjęcia premium oraz wymagające podania autora lub strony, dlatego dokładnie sprawdźmy licencję.

Freepik

New Old Stock

New Old Stock – bardzo ciekawa strona ze starymi zdjęciami(vintage), w większości bez praw autorskich i do dowolnego wykorzystania. Oryginalna i oldskulowa stylistyka na pewno się wyróżni i zwróci uwagę naszych odbiorców.

New Old Stock

Photo Everywhere

Rozwijający się portal z ponad 3000 zdjęć z całego świata w większości darmowych. Doskonały do wykorzystania na stronach związanych z podróżowaniem.

PhotoEverywhere

Foodies Feed

Jedzenie, jedzenie i jedzenie! Wiele fotografii dla fanów kulinariów i szeroko pojętej żywności.

FoodiesFeed

Pozostałe strony oferujące duże możliwości:

Gratisography

Doskonałej jakości, wyjątkowe zdjęcia na nowoczesnym portalu. Całość artystycznej pracy można wykorzystywać komercyjnie.

Gratisography

Flickr

Zaawansowana platforma, gdzie każdy użytkownik może publikować swoje zdjęcia. Obrazy są komentowane i oceniane przez innych, a wiele z nich można wyszukać z licencją do komercyjnego użytku.

Flickr

Public Domain Pictures

Ciekawa strona z ponad 5000 zdjęć i 8000 clipartów. Do publicznego użytku, jednak nie zawsze jakość jest zadowalająca.

PublicDomainPictures

Pexels

Wielka biblioteka zdjęć w większości z licencją CC0. Bardzo przydatna i z wieloma możliwościami.

Pexels

Morguefile

Bogata kolekcja ponad 300tys. obrazów do użytku prywatnego i komercyjnego.

MorgueFile

Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie i zacznie korzystać z możliwości darmowych portali. Wzbogacając nasze wpisy wyjątkowymi fotografiami podniesiemy jakość naszego bloga i przykujemy uwagę czytelników na dłużej.

Pamiętaj! Przed użyciem zdjęcia zawsze sprawdź dokładnie licencję, aby bez przeszkód rozwijać swoje dzieła.

 • Bardzo przydatny artykuł. Wielu, zwłaszcza początkujących blogerów myśli, że wszystko co zawiera internet jest ogólnodostępne, bo przecież tak łatwo ”pożyczyć” i wykorzystać u siebie.

 • bardzo przydatny post! dziękuję!

 • Unsplash jest zdecydowanie moim ulubionym – piękne fotki!

  • Osobiście preferuję Pexels, ale tylko ze względu na możliwość wyszukiwania kolorem.

 • Zapisuję sobie ten wpis do wykorzystania. Właśnie planuję uruchomienie Neslettera i szukam sposobu na jego upiększenie. I dobrze, że piszecie o kradzieży zdjęć na początku wpisu – wiele osób nadal nie jest świadomych tego, jak należy korzystać ze zdjęć w sieci.

  • Gdybyś potrzebowała pomocy przy wyborze systemu do email marketingu, albo później przy tworzeniu strategii komunikacyjnej, napisz do nas – pomożemy. 😉

 • Jak zwykle mega przydatny post! Dotychczas korzystałem zaledwie z połowy przedstawionych serwisów, a już zupełnie nie miałem pojęcie, że wyniki wyszukiwania Google można przefiltrować tak, by wyświetlały się tylko grafiki, które możemy legalnie wykorzystać. Z pewnością nieraz skorzystam z tej opcji! 🙂
  Dzięki!

  • Adam Romek

   Dziękujemy, Ja sam odkryłem dopiero w tym roku, te magiczne filtry Google 😉

 • Zaglądam niekiedy na niektóre z tych stron, choć staram się od dłuższego już czasu wykorzystwać na blogu jedynie te zdjęcia, które sama robię:)

  • Własne zdjęcia to najlepsze rozwiązanie, bo po pierwsze są Twoje, a po drugie kreujesz zupełnie nową treść – dzięki czemu możesz się wyróżnić.

   Dziękujemy za komentarz i zapraszamy częściej. 🙂

 • Post na wagę złota. Osobiście po odkryciu Pexels stwierdziłąm, że więcej mi do szczęścia nie brakuje, ale czasem nawet najlepsze źródełko się wyczerpuje. Dobrze mieć w zanadrzu takie posty 😉

 • Przydatne zestawienie – jeśli już muszę, korzystam z Pixabay, ale chyba pora zainteresować się innymi portalami. 🙂